PDF   
 
number advance newsletter
A2; 2/2017 www.advanceinstitute.cz

 

Jaké změny můžeme čekat ve zdravotnictví v příštích letech?

 
Pavel Hroboň, Advance Healthcare Management Institute | 11. 12. 2017
 
 

Volby máme za sebou, programové prohlášení nové vlády teprve vzniká. Nechme stranou otázky, zda vláda získá důvěru a jak dlouho bude vládnout a pojďme se zamyslet, jaké změny můžeme ve zdravotnictví čekat. Použijeme k tomu volební program vítězného hnutí, stejně jako dalších stran, reálné problémy českého zdravotnictví, zkušenosti z minulosti a nezbytnou dávku optimismu – změnit se totiž nemusí skoro nic. Minimálně do doby, než skončí současný ekonomický růst.  

 

Každá vláda má obvykle témata, kterými chce získat body u voličů, témata, která považuje za důležitá, ale popularitu jí asi nepřinesou (těch jsme ve zdravotnictví u poslední vlády moc neviděli) a potom témata, která musí řešit, ať chce nebo nechce, protože už nejdou odkládat nebo ignorovat. 

K těm posledním bude pravděpodobně patřit nedostatek personálu, zejména ve středních a menších nemocnicích, řešitelný pouze změnou jejich organizační struktury a procesů poskytování péče. Jinými slovy, je třeba podpořit zavedení společných JIP a sdílených lůžkových fondů a ve druhém kroku (spíše současně) omezit spektrum služeb, které jsou poskytovány a soustředit se na ty udržitelné – v medicínském i ekonomickém smyslu slova. Pravděpodobný kandidát na ministra už v tomto směru vypustil pár balonků a dostalo se mu obvyklé odpovědi od asociace menších nemocnic. To ale nic nemění na faktu, že současná situace už opravdu vyžaduje řešení. 

 

Jedním z klíčů k racionální diskusi o nemocnicích je měření kvality péče. To se zatím v ČR prakticky neodehrává. Musíme ale začít správně, ne jako svého času dr. Rath, který srovnával úmrtnost v porodnicích a úrazových nemocnicích. Výsledky poskytování zdravotních služeb, včetně úmrtnosti, nás samozřejmě zajímají. Jejich měření je ale nejobtížnější. Základní podmínkou jeho správnosti je přizpůsobit výsledky vstupnímu zdravotnímu stavu pacientů. Pokud to neuděláme, vylezou z měření nesmysly a navíc odrazujeme poskytovatele od pomoci složitým pacientům. Přizpůsobení výsledků vstupnímu zdravotnímu stavu je dnes u mnoha diagnóz a zákroků technicky možné, vyžaduje ale celou řadu vstupních dat, která dnes rutinně nesbíráme. Takže mluvíme o poměrně velkých investicích, změnách a nutnosti přísné kontroly správnosti dat. Proto je lepší začít z druhého konce – u faktorů, které výsledky ovlivňují.

 

Sem patří počty poskytovaných výkonů. U většiny jasně definovaných výkonů existuje velmi dobrá evidence ukazující, jaké minimální množství je jich třeba ročně udělat pro získání a udržení potřebné kvalifikace. Tato data nemusíme zvlášť sbírat, jsou totiž rutinně předávána zdravotním pojišťovnám. Tato data obsahují i hodně informací o tom, zda byla pacientovi poskytnuta služba (preventivní, diagnostická, léčebná,..), která mu podle doporučených klinických postupů měla být poskytnuta. Nejde o zkoumání jednotlivých případů, ale o podíl těch, u kterých byl doporučený postup dodržen. Bylo by to velmi užitečné a navíc – na měření kvality se dají nasbírat i nějaké politické body. 

 

Podobně nemusí být nezajímavé ani téma umožnění volby varianty péče ze strany pacienta s možností doplatit si rozdíl mezi variantou zvolenou a variantou plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Tedy tzv. nadstandard, blíže viz samostatný článek v tomto newsletteru. 

 

Do prostřední kategorie, tedy sporných ale potřebných témat potom patří dlouhodobá a klíčová otázka českého zdravotnictví, kterou je posílení zodpovědností a pravomocí zdravotních pojišťoven. Včetně jejich právního statutu, výběru smluvních poskytovatelů, podpory integrace péče a řady dalších témat. Opět po letech je také vhodná příležitost ke zrušení úhradové vyhlášky. Realita jako obvykle bude pravděpodobně jiná, ale aspoň těchto pár změn by českému zdravotnictví opravdu prospělo.  

 
 

« zpět na newsletter

 

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 241 432 113
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE </di