« zpět na newsletter        
 
number advance newsletter
A2; 11/2016 www.advanceinstitute.cz

 

Přizpůsobování praktických rad různým sociálním skupinám

 
Tereza Hodycová, Advance Healthcare Management Institute | 7.11. 2016
 
V květnu 2016 jsem měla možnost v rámci konference IHS pohovořit o praktických zkušenostech, které máme v rámci našich edukačně-motivačních programů prevence civilizačních chorob pro zaměstnance firem v ČR.

 

V našich programech se zaměřujeme na tři základní oblasti zdravotní prevence – optimální pohybová aktivita, racionální stravování, psychická pohoda. Na první pohled velmi všeobecná témata přizpůsobujeme komunikačně cílovým skupinám, se kterými se v rámci firemních programů zdraví setkáváme. Vycházíme vstříc jejich konkrétním potřebám, volíme srozumitelný jazyk pro vysvětlení zdravotních souvislostí .

 

Velmi často se setkáváme – hlavně u skupin terénních pracovníků „v montérkách“  či řadových kancelářských zaměstnanců – že mají naši klienti mnoho informací o zdravém životním stylu, ledacos již vyzkoušeli, ale žádná změna v jejich vlastním životním rytmu se jim nedaří udržet dlouhodobě, přicházejí zdravotní problémy. Zde se výborně osvědčuje naše komunikační strategie, že každý krok se počítá a každá, byť malá změna životosprávy, může významně snížit zdravotní rizika. Účastníky to povzbudí k drobným změnám, které jsou zvládnutelné a prakticky dosažitelné. Druhá část zaměstnanců se snaží rizika nízké pohybové aktivity, nevhodného stravování či stresu bagatelizovat, jakoby se pokoušeli zakrýt vlastní obrovský strach o zdraví, který neví, jak řešit. Také zde je na místě použít spíše laskavý přístup „pohlazení“ a pomocí technik motivačního rozhovoru, které používáme, nalézt kroky ke změně, posílit motivaci s něčím začít či pokračovat. Témata, kterým se často věnujeme je kouření, skladba stravy, nízká pohybová aktivita a bolesti pohybového aparátu, u mnohých počínající diabetes či srdečně-cévní obtíže.

 

U managementu se setkáváme nejčastěji s enormním časovým presem a z něj pramenícím psychickým stresem. Bohužel ani sportovní aktivitou, kterou tato cílová skupina obvykle provozuje, není stres dostatečně kompenzován.  Kromě převážně psychologických následků - jako riziko syndromu vyhoření - se ještě dříve potýkají s úpornými problémy pohybového aparátu (např. bolesti zad, syndrom karpálního tunelu a) či dalšími potížemi psychosomatického charakteru. Z funkčních změn na těle při chronickém stresu dříve či později dochází k organickým změnám a rozvíjí se civilizační onemocnění kardiovaskulární, diabetes mellitus, onkologická onemocnění. O těchto rizicích mnohdy naši klienti ani nepřemýšlí, nepřipouští si je. Pochopení těchto rizik a mechanismů vzniku nemocí bývá oním „aha“ momentem na našich seminářích.

 

Přestože nepřinášíme žádné převratné novinky v programech zdravotní prevence, účastníci si velmi cení propojení informací, zařazení do hlubších souvislostí a jednoduchých praktických tipů pro změnu životního stylu, stejně jako propojení různých úhlů pohledů na věc, jak z hlediska konvenční, tak psychosomatické medicíny.

 

MUDr. Ing. Tereza Hodycová

Jednatelka a lektorka Pro Fit Institut s. r. o.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro Fit Institut s.r.o.

Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel: 604 520 865

 

 
 

 

 

 

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 241 432 113
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE </di