number advance newsletter
A2; 2016 www.advanceinstitute.cz
 
 

Milé čtenářky a milí čtenáři,

 

rozsáhlé podzimní číslo newsletteru přináší mnoho zajímavých témat.


V květnu tohoto roku se v Praze konala mezinárodní konference International Health Summit (IHS) – zaměřená na téma chronických nemocí. Na IHS konferenci byly představeny principy managementu chronických nemocí, praktické příklady integrace zdravotních služeb a motivace pacientů. Přinášíme vám několik shrnujících článků z této konference jako i možnost podívat se na videozáznamy všech přednášek, jednotlivé prezentace a další materiály z konference na Prague IHS.

 

více »

 

Neméně zajímavým tématem je i problematika řízení spotřeby centrových léčiv. Za poslední roky se náklady na tuto oblast zdvojnásobily. Zdravotní pojišťovny a zdravotnická zařízení proto musejí hledat rovnováhu mezi rychlým přístupem pacientů se závažným onemocněním k této léčbě a kontrolou nad extrémně rychle rostoucími náklady na centrové léky. Této problematice se věnovala velmi zajímavá závěrečná práce studenta programu MHA Jana Horáka, stejně tak seminář společnosti Advance Hospital Analytics zaměřený na management centrové péče v nemocnicích. Jejich souhrn vám přinášíme. Na tuto problematiku navazuje závěrečná práce studenta programu MHA Aleše Kmínka věnovaná kontraktům na sdílení rizika.

 

Nechybí ani pravidelné rubriky - zhodnocení úhradové vyhlášky, legislativní monitoring a aktuální makroekonomický výhled.

 


Neváhejte tento newsletter sdílet s dalšími lidmi, pro které by mohl být užitečný.
Přejeme vám příjemné čtení.

 

 

Daniel Hodyc,

Pavel Hroboň,

Tomáš Macháček,

Henrieta Tulejová

 

title
 
Hlavní poselství z Prague International Health Summit 2016
James A. Rice | 7. 11. 2016

Potřebujeme integraci péče pro řešení vzrůstajících hrozeb chronických nemocí

Prague International Health Summit volá k posílení vedení zdravotních systémů 

 

James A. Rice, Ph.D.

Řídící partner

Gallagher Integrated 

 

Evropští a američtí lídři z oblasti zdravotnictví došli na nedávné konferenci Prague International Health Summit k vytyčení tří klíčovcýh strategií, které jsou nezbytné ke zvládnutí znepokojivých dopadů narůstajících chronických nemocí, které pozorujeme ve všech státech: více »

 

 
Program starostlivosti o pacientov s diabetom iniciovaný zdravotnou poisťovňou

Henrieta Tulejová | 7. 11. 2016

 

Na IHS prezentoval Martin Kultan – generálny riaditeľ Dôvera zdravotná poisťovňa Článok pripravila Henrieta Tulejová – manažér Odboru strategického plánovania Dôvera zdravotná poisťovňa, ktorá viedla implementáciu programu DôveraPomáha Diabetikom Dôvera zdravotná poisťovňa ako prvá v stredoeurópskom regióne realizuje komplexný program managementu starostlivosti o chronicky chorých pacientov s diabetom.  více »

 

Chronické nemoci – hlavní výzva dnešního zdravotnictví

Pavel Hroboň | 7. 11. 2016

 

Chronické neinfekční nemoci, jako je diabetes, cévní onemocnění, astma, mentální problémy, onkologická onemocnění a další, představují již dnes obrovskou medicínskou i ekonomickou zátěž zdravotních systémů i celých společností. Jen diabetem trpí v České republice téměř každý desátý člověk. Podle zahraničních zdrojů jsou chronické nemoci zodpovědné za 70-80% nákladů na zdravotnictví ve vyspělých zemích. 

více »
 
Přizpůsobování praktických rad různým sociálním skupinám
Tereza Hodycová | 7. 11. 2016
 

V květnu 2016 jsem měla možnost v rámci konference IHS pohovořit o praktických zkušenostech, které máme v rámci našich edukačně-motivačních programů prevence civilizačních chorob pro zaměstnance firem v ČR. V našich programech se zaměřujeme na tři základní oblasti zdravotní prevence – optimální pohybová aktivita, racionální stravování, psychická pohoda.více »

 

Řízení specializovaných lékových center ve FN Plzeň

 

Souhrn závěrečné práce studenta

 

Jan Horák | 7. 11. 2016

 

O autorovi práce: Bc. Jan Horák, MHA, je vedoucím Odboru zdravotního účtování a statistiky ve Fakultní nemocnici Plzeň. Závěrečná práce autora se zaměřuje na problematiku managementu spotřeby centrových léčiv ve Fakultní nemocnici Plzeň. Všeobecně narůstající spotřeba centrových léčiv způsobuje, že pro mnoho zdravotnických zařízení představují dnes náklady na centrovou léčbu nezanedbatelnou část ročního obratu.  více »

 

 
 
Smlouvy o sdílení rizik ve farmaceutickém průmyslu
 

Souhrn závěrečné práce studenta

 

Aleš Kmínek | 7. 11. 2016

 

O autorovi práce: MUDr. Aleš Kmínek, MBA, pracuje ve společnosti AstraZeneca na pozici Medical and Regulatory Director. MUDr. Aleš Kmínek se ve své závěrečné práci věnuje problematice smluv o sdílení rizik (někdy označované též risk-sharingové kontrakty). V současné době, kdy nově vyvinuté léky a technologie vytváří enormní tlak na rozpočty zdravotních systémů, ač není jednoznačně prokázaná jejich účinnost v reálné praxi a přínos nové léčby může být nad ekonomické možnosti systému, je toto téma velmi aktuální.  více »

 

 

 

 
Novinky v úhradové vyhlášce pro rok 2017

Daniel Hodyc | 7. 11. 2016

 

Úhradová vyhláška pro rok 2017 je determinována zejména dvěma faktory: prvním je příznivý ekonomický vývoj, který počítá s navýšením zdrojů zdravotního pojištění v příštím roce o 13 mld. Kč. Druhým je pak slíbené navýšení platů zdravotnických pracovníků o 10 %, na jehož pokrytí v segmentu akutní lůžkové péče bude pravděpodobně použita většina z celkového meziročního navýšení příjmů tohoto segmentu. více »

 

 
 
Management centrových léků v ČR

Karolína Baloghová Švecová | 7. 11. 2016

 

 

Za posledních šest let došlo v oblasti centrové péče ke zdvojnásobení výdajů z veřejného zdravotního pojištění, a proto otázka její finanční udržitelnosti neustále nabývá na významu. Úhradové vyhlášky až doposud plnily v tomto směru pouze okrajovou funkci, neboť nereflektovaly reálnou situaci v klinické praxi a veškerá odpovědnost za nárůst a udržení spotřeb centrových léčiv byla prakticky přenesena na plátce a poskytovatele a jejich vzájemná smluvní ujednání. více »

 

 
 
Makroekonomický vývoj a jeho dopady na zdravotnictví

Blanka Weyskrabová | 7. 11. 2016

 

Dle poslední makroekonomické predikce Ministerstva financí z července 2016 dobrá kondice české ekonomiky nadále pokračuje a je podporována zejména pokračováním růstu hrubého domácího produktu i zaměstnanosti, jež při meziročním nárůstu 0 2,0 % (v 1. čtvrtletí 2016) narostla nejvíce od konce roku 2007. Z pohledu strany poptávky pokračuje vzhledem k velice nízké inflaci růst soukromé spotřeby i spotřeby vlády.  více »

 

 
 
 
Legislativní novinky (říjen 2015 – leden 2016)

Lenka Novotná | 7. 11. 2016

 

Přinášíme Vám základní přehled legislativního vývoje v českém zdravotnictví od února do začátku listopadu 2016. Toto období přineslo českému zdravotnictví několik podstatných změn, ať už jde o schválení Národního zdravotnického informačního systému, povinné převedení účtů zdravotních pojišťoven do ČNB, zvýšení platby za státní pojištěnce, přijetí nového zákona o registru smluv či o úpravu procesu zadávání veřejných zakázek. Úhradová vyhláška pro rok 2017 vyšla opět včas, i když v poslední den zákonné lhůty. více »

 
 
IHS ONLINE

V květnu 2016 se v Praze odehrál International Health Summit (IHS) – mezinárodní kongres zaměřený na téma organizace prevence a léčby chronických nemocí. Na IHS konferenci byly představeny principy managementu chronických nemocí, praktické příklady integrace zdravotních služeb a motivace pacientů.

IHS se zúčastnilo dvě stě hostů a přes dvacet prominentních řečníků z 11 zemí světa. Kongres byl účastníky výborně hodnocen – jejich názory můžete najít na webových stránkách summitu.

Nemohli jste se konference zúčastnit, ale téma Vás zajímá? Připravili jsme pro Vás videozáznamy všech přednášek, jednotlivé prezentace a další materiály z konference za symbolickou cenu. Další informace najdete na www.pragueihs.eu/cs/ihs-online

Podívejte se na ukázku videozáznamu.

 

Věříme, že pro Vás budou videozáznamy užitečné a získáte z nich mnoho inspirace pro svou práci.

 

 
 
Advance Institute Advance Consulting

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

T  +420 241 432 113
A  Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE