« zpět na newsletter Facebook Twitter Google+ PDF
 
number advance newsletter
A2; 7/2014 www.advanceinstitute.cz

 

Makroekonomický vývoj a jeho dopady na zdravotnictví

 
Blanka Weyskrabová , Advance Healthcare Management Consulting  | 2. 7. 2014

 

 

 

Stejně jako pro ostatní sektory i pro zdravotnictví je stav a kondice ekonomiky státu z makroekonomického hlediska klíčová a vývoj ukazatelů ovlivňuje v českém zdravotnictví řadu oblastí. V oblasti systému veřejného zdravotního pojištění mají největší dopad ekonomická aktivita obyvatel a její struktura (podrobnosti o vlivu těchto faktorů a predikci příjmů systému viz Finanční výhled českého zdravotnictví: Mírný optimismus pro rok 2014). Odhady vývoje parametrů ovlivňujících ekonomickou aktivitu české populace jsou dostupné z kvartální makroekonomické predikce ministerstva financí. Zde představujeme základní přehled o vývoji a predikci ve srovnání s predikcí z července 2013, která byla základem právě pro finanční výhled představený v minulém čísle newsletteru 01/14.

 

Dle výsledků nejnovější makroekonomické predikce Ministerstva financí ČR z dubna 2014 přinášíme několik pozitivních i méně pozitivních správ:

 

 

 

 

Vývoj průměrné nominální mzdy od roku 2005 do roku 2013 a predikce pro léta 2014 a 2015 z poslední makroekonomické predikce je znázorněna na následujícím obrázku:

 

 

 

 Podle dostupných hodnot aktuálních a predikovaných makroekonomických ukazatelů lze usuzovat, že ekonomiku čeká mírné oživení - vyšší počet zaměstnanců na úkor podnikatelů a pomalejší růst starobních důchodců budou znamenat vyšší příjmy pro systém veřejného zdravotního pojištěníProti tomuto vlivu však působí pomalejší růst nominálních mezd, jež jsou základem odvodů pro ekonomicky aktivní, a vyšší počet nezaměstnaných, kteří se spolu s dětmi a starobními důchodci řadí mezi pojištěnce, za které platí pojistné stát. Nicméně negativní vliv počtu státních pojištěnců na příjmy v.z.p. bude slabší než doposud. Platba za ně by se totiž po navýšení v roce 2013 o 64 Kč na 787 Kč poté, co zůstávala po 7 let neměnná, měla dále navýšit na 845 Kč (dle výsledku hlasování Poslanecké sněmovny z května 2014). 

 

 

 

 

  

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T  +420 720 657 115
A  Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz 

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE