PDF
 
number advance newsletter
 
 

Nemocnice ve 21. století se musí významně změnit

 

 

 

 

 

Milé čtenářky a milí čtenáři,

 

v květnu tohoto roku se v Praze konal prestižní mezinárodní kongres International Health Summit (IHS) – zaměřený na téma Role nemocnice ve 21.století.

Konference byla rozdělena do 3 částí. První se věnovala změnám procesů a organizační struktury v nemocnicích, druhá vytváření fungujících sítí nemocnic a třetí integraci nemocnic s ostatními poskytovateli. Přinášíme vám několik shrnujících článků z této konference a možnost podívat se na prezentace v české nebo v anglické verzi.

 

Neméně zajímavým tématem je i informace o výsledku dohodovacího řízení, kdy se letos podařilo vůbec poprvé dosáhnout dohody ve všech segmentech péče.

 

V newsletteru nechybí ani aktuální makroekonomický výhled a ukázky zajímavých závěrečných prací absolventů našeho programu MHA.

 

Navíc bychom rádi připomněli, že v lednu 2019 začíná již 10., tedy jubilejní ročník MHA. A od podzimu 2019 MHA pravděpodobně dostane „bratříčka“ v podobě dalšího studijního programu, tentokrát převážně distančního, v angličtině a se zaměřením na celý středoevropský region. Chystáme ho spolu s Management Center Innsbruck a s Institutem ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jakmile jeho obrysy nabydou konkrétnějších tvarů, budeme vás neprodleně informovat. 

 

Neváhejte tento newsletter sdílet s dalšími lidmi, pro které by mohl být užitečný. 

 

 

Přejeme Vám příjemné čtení, 

 

Daniel Hodyc,

Pavel Hroboň,

Tomáš Macháček,

Henrieta Tulejová

 

 
21st Century Hospitals: New Roles and Challenges
JIM RICE | 11. 9. 2018
 
The roles and scope of acute care hospitals are changing throughout the World. The recent International Health Summit in Prague surfaced five big forces that are changing the work, designs, services, staffing and technologies of hospitals. Our definition of a “hospital” is morphing as our societies explore and master monumental shifts in demography and technologies. Policy and executive leaders are at the edge of exciting but potentially unnerving transformations. více »
 
Nemocnice 21. století: Nové úkoly a výzvy
JIM RICE | 11. 9. 2018
 
Role a vzhled akutních nemocnic ve světě se mění. Letošní IHS odhalil pět hlavních hnacích sil, které pohání změnu charakteru práce, dizajnu, služeb a technologií v nemocnicích a přispívá k postupné změně definice nemocnice. více »
 
Měnící se role nemocnic
PAVEL HROBOŇ | 11. 9. 2018
 
Svět se mění a nemocnice jakož to základní kamene zdravotního systému s ním musí umět držet krok. Letošní International Prague Health Summit se podíval na oblasti, ve kterých je volání po změně nejakutnější, a přinesl řadu konkrétních nápadů a příkladů úspěšných změn. více »
 
Klinický protokol jako nástroj zlepšování procesů
DANIEL HODYC | 11. 9. 2018
 
Jedním z nástrojů, kterými lze reálně měnit zavedenou klinickou praxi, je tzv. klinický protokol. V článku se dočtete o příkladě úspěšné implementace klinického protokolu v ČR, která dopomohla k zvýšení kvality a efektivity péče. více »
 
Prečo potrebujeme integráciu starostlivosti a aké máme pre ňu nástroje
HENRIETA TULEJOVÁ, DOMINIKA IŽDINSKÁ | 11. 9. 2018
 
V nemocniciach dochádza v dnešnej dobe k veľkému množstvu úspešných zákrokov a neustálym inováciám, ďalšiemu pokroku však bráni nízka miera integrácie zdravotnej starostlivosti. Dočítate sa, prečo je integrácia taká dôležitá, aké úspešné modely integrovanej starostlivosti fungujú v zahraničí a aké kľúčové nástroje nám pomáhajú pri ich tvorbe. více »
 
Napsali o IHS v médiích
| 11. 9. 2018
 
Niekoľko inšpirujúcich myšlienok a sumarizácia dôležitých bodov konferencie z pohľadu českých a slovenských zdravotníckych médií. více »
 
Úhrady v roce 2019
PETRA KUČOVÁ | 11. 9. 2018
 
Zástupci jednotlivých segmentů se dohodli na úhradách zdravotní péče v příštím roce – historicky poprvé došlo k dohodám ve všech oblastech. Připravovaná úhradová vyhláška tak kopíruje zmíněné dohody, které přináší navýšení úhrad napříč segmenty. Významné změny v úhradových mechanismech se nevyskytují. více »
 
Makroekonomický vývoj v ČR a jeho dopad na zdravotnictví
MAGDALENA ŠKODOVÁ | 11. 9. 2018
 
V České republice přetrvává velmi dobrá ekonomická situace, která má pozitivní dopad na objem finančních prostředků v systému veřejného zdravotního pojištění. Situace na trhu práce – nejen ve zdravotnictví – je však již na hraně udržitelnosti. V následujícím článku poskytujeme stručný přehled aktuálního makroekonomického vývoje v ČR dle poslední dostupné predikce Ministerstva financí a jeho dopadů na české zdravotnictví. více »
 
Ukončení péče o problematického pacienta
RADEK HART | 11. 9. 2018
 
Ve své závěrečné práci se Radek Hart věnuje otázce ukončení péče o problematické pacienty, ke kterým patří především seniory, které rodina po krátkodobé hospitalizaci na akutním lůžku odmítá vzít zpět domů, nebo kteří sami odmítají být propuštěni nebo přeloženi na lůžko následné péče. Hledání řešení probíhá na úrovni právní a taky sociální, berouc inspiraci z pokročilejších systémů v zahraničí. více »
 
Management katetrové ablace fibrilace síní
ONDŘEJ TOMAN | 11. 9. 2018
 
Závěrečná práce Ondřeje Tomana hodnotí aktuální nastavení procesu a logistiky výkonu „katetrová ablace fibrilace síní“ na arytmologickém pracovišti ve Fakultní nemocnici Brno a podává návrhy na zlepšení. více »
 
Trend konferencia sa zameriava na zmeny, ktoré čakajú slovenské zdravotníctvo
| 11. 9. 2018
 
Otázkam, ako zlepšiť úroveň zdravotnej starostlivosti a aké systémové zmeny sú k tomu potrebné sa bude 9.-10. októbra venovať konferencia týždenníka TREND Zdravotnícky manažment 2018. více »
 
 
Advance Institute Advance Consulting E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 702 029 953
A U Háje 22, 147 00 Praha 4
www.advanceinstitute.cz