PDF
 
number advance newsletter
 
 

PCG může rozhýbat trh veřejného zdravotního pojištění

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milé čtenářky a milí čtenáři,

 

od 1. 1. 2018 vstupuje do účinnosti změna systému přerozdělování pojistného. Nově se zavádí kritérium PCG, které na základě spotřeby léků dokáže identifikovat pacienty s chronickými nemocemi.


Toto číslo newsletteru věnujeme popisu toho, co tato změna přerozdělení může přinést zdravotním pojišťovnám a chronicky nemocným pacientům.

Nechybí ani pravidelné rubriky - legislativní monitoring a shrnutí makroekonomické situace.

 

Pokud vás něco zaujalo, neváhejte se o to podělit s dalšími lidmi. Vaše doporučení posílejte na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Přejeme vám příjemné čtení. 

 

Daniel Hodyc,

Pavel Hroboň,

Tomáš Macháček,

Henrieta Tulejová

 

 
 
Očekávané dopady zohlednění chronických nemocí v přerozdělení pojistného v ČR
Pavel Hroboň | 8. 6. 2017
 
Od 1. 1. 2018 vstoupí v účinnost již přijatá novela zákona 592/1992 Sb. , o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Tato novela přináší zásadní změnu systému kompenzace rizika neboli přerozdělení vybraného pojistného mezi zdravotními pojišťovnami. Zavádí totiž do přerozdělení zohlednění výskytu pojištěnců s chronickými nemocemi v pojistných kmenech jednotlivých zdravotních pojišťoven. Tato technická změna přibližuje možnost lepší prevence a léčby pro pacienty s chronickými nemocemi. více »
 
Výzvy a možnosti používání PCG v České republice
Tomáš Macháček | 8. 6. 2017
 
Tomáš Macháček ve svém článku poukazuje na to, že na základě stejné definice jednotlivých PCG skupin lze postavit různě přesné PCG modely. V čem se tedy tyto modely liší? A proč se český PCG model se zajištěním extrémních rizik hodí na vytváření specifických produktů pro malé kmeny pojištěnců? více »
 
Ako ďalej zlepšiť prerozdelenie po zavedení PCG
Henrieta Tulejová | 8. 6. 2017
 
Cieľom prerozdelenia vo verejnom zdravotnom poistení je zabezpečiť, aby každá zdravotná poisťovňa mala na nákup zdravotnej starostlivosti rovnaký objem zdrojov podľa štruktúry svojho poistného kmeňa. Fungujúci systém prerozdelenia je nevyhnutnou podmienkou pre efektívnu súťaž medzi zdravotnými poisťovňami, ktoré si nemôžu účtovať rizikovo vážené poistné a sú financované z odvodov v závislosti od výšky príjmy.více »
 
Programy péče o chronicky nemocné – princip, možnosti a podmínky jejich úspěšného fungování
Daniel Hodyc | 8. 6. 2017
 
V současné době významně narůstá počet chronicky nemocných pacientů – tedy dlouhodobě nemocných pacientů, jejichž léčba zahrnuje nejen léčbu primárního onemocnění, ale i jeho komplikací a komorbidit. Zároveň se objevují nové výzvy, které u akutních onemocnění není třeba řešit, jako např. nutnost úpravy životního stylu či adherence pacienta k léčbě. více »
 
Aké faktory majú vplyv na znalosti a adherenciu u pacientov s diabetom? Výsledky štúdie DARID
Roman Mužik | 8. 6. 2017
 
Zdravotná poisťovňa Dôvera realizuje od r. 2015 komplexný program managementu starostlivosti o chronicky chorých pacientov s diabetom – viac informácií o programe DôveraPomáha diabetikom nájdete TU . Dôležitou súčasťou programu je edukácia a motivácia pacientov. Mnohé štúdie poukazujú na signifikantné zníženie hladiny HbA1c u diabetikov, ktorí absolvovali vzdelávacie aktivity. Intervencie zamerané na podporu self-managementu zároveň pozitívne vplývajú na dodržiavanie diéty, pravidelný self-monitoring a kvalitu života.více »
 
Legislativní novinky (listopad 2016 – květen 2017)
Lenka Novotná | 8. 6. 2017
 
Přinášíme Vám základní přehled legislativního vývoje v českém zdravotnictví od listopadu 2016 do května 2017. Toto období přineslo českému zdravotnictví několik podstatných změn, ať už jde o změnu v osobě ministra zdravotnictví, další zvýšení plateb za státní pojištěnce, přijetí dlouho diskutovaného protikuřáckého zákona nebo úpravu parametrů přerozdělování pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Na přelomu roku vyšla celá řada obligatorních každoročních předpisů, od novely Seznamu výkonů až po zákon o státním rozpočtu.více »
 
Vývoj příjmů a výdajů na zdravotnictví v roce 2017
Blanka Čermáková | 8. 6. 2017
 
Vzhledem k pokračující dobré kondici české ekonomiky, zejména vzhledem k růstu hrubého domácího produktu i nominální mzdy, pokračuje i růst příjmů a výdajů na zdravotnictví. V roce 2015 dosáhly příjmy a náklady hranice 250 miliard Kč ročně a v dalších 2 letech rostou výdaje tempem přes 4 % ročně – ve zdravotně pojistných plánech pojišťoven se počítá s příjmy a náklady v celkovém objemu okolo 275 miliard Kč. více »
 
Strategie léčby terminální fáze chronického srdečního selhání u seniorů
Hynek Říha | 8. 6. 2017
 
Závěrečná práce MUDr. Říhy popisuje dva různé přístupy k léčbě terminální fáze chronického srdečního selhání (CHSS), a to konkrétně ortotopickou transplantaci srdce (OTS) a implantaci dlouhodobé mechanické srdeční podpory (MSP). více »
 
Využití CRM při stabilizaci pojistného kmene zdravotní pojišťovny
Branislav Jendroľ | 8. 6. 2017
 
Ve své závěrečné práci se Branislav Jendroľ soustředí na problematiku klesajícího pojistného kmene zdravotní pojišťovny a nabízí možné řešení tohoto problému. Důležitým bodem práce je podrobný popis akviziční a retenční kampaně na slovenském trhu zdravotního pojištění. více »
 
 
Advance Institute Advance Consulting E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 720 657 115
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4
www.advanceinstitute.cz