« zpět na newsletter        
 
number advance newsletter
A1; 1/2016 www.advanceinstitute.cz

 

„Náklady na léčbu vzácných onemocnění: centralizace péče a „disease management“ u cystické fibrózy

 

Studie na základě závěrečné práce

 
1. 2. 2016
 

 

O autorovi práce: Prof. MUDr. Milan Macek, DrSc. je přednostou Ústavu biologie a lékařské genetiky ve Fakultní nemocnici v Motole.

 

Závěrečná práce prof. Macka se zaměřuje na problematiku nejčastějšího vzácného onemocnění – cystické fibrózy. Práce přináší důkazy o tom, jak včasná diagnostika nemocinici a centralizace péče o toto vzácné onemocnění do 5 vybraných center vede k zavádění a optimalizaci „ healthcare pathways“ a tím i snižování nákladů na péči.

Na základě této závěrečné práce vznikla studie Mlčoch, T. et al: Cost-of-illness analysis and regression modeling in cystic fibrosis: a retrospective prevalence-based study , kterou v lednu 2016 publikoval European Journal of Health Economics a kterou vám na základě souhlasu spoluautora studie prof. Macka dáváme k dispozici.

Článek přináší retrospektivní cost-of-illness studii nákladů na cystickou fibrózu nad vzorkemou 242 pacientů v České republice (65% všech pacientů). Střední hodnota nákladů v r. 2010 byla EUR 14 486, z toho většinu představovalyi náklady na zdravotnické prostředky (EUR 10 321), dále zdravotní výkony (EUR 2 676) a lůžkováou péčei (EUR 1 829). Hlavním nákladovým tahounem byl věk pacienta a závažnost plicní nemoci měřená spirometrii - FEV1.

 

 

 

 

 

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 720 657 115
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE