« zpět na newsletter        
 
number advance newsletter
A1; 1/2016 www.advanceinstitute.cz

 

Makroekonomický vývoj a jeho dopady na zdravotnictví

 
Blanka Weyskrabová, Advance Healthcare Management Consulting | 1. 2. 201
 

 

I v tomto vydání newsletteru představujeme základní přehled o vývoji a predikci makroekonomických ukazatelů České republiky, uvedené v aktuální predikci Ministerstva financí (leden 2016).

 

Česká ekonomika nadále dynamicky roste, přičemž míra inflace byla pro rok 2015 mimořádně nízká. Tento fakt v doprovodu rostoucí zaměstnanosti, klesající nezaměstnanosti a rostoucí nominální mzdy přináší pozitivní zprávy pro objem rozpočtů zdravotních pojišťoven, které jsou plněny především výběrem pojistného, a potažmo i pro dostupný balík financí sloužící k úhradám zdravotní péče.

 

Zde představujeme základní přehled o vývoji a predikci makro ukazatelů dle poslední dostupné predikce Ministerstva financí (červenec 2015) ve srovnání s predikcí z července předchozího roku.

 

Přinášíme následující informace z predikce z ledna 2016, které porovnáváme s predikcí o rok starší:

 

Vývoj průměrné nominální mzdy od roku 2005 do roku 2015 (pro rok 2015 je zatím dostupný pouze odhad) s predikcí pro léta 2016 a 2017 je znázorněn na následujícím obrázku:

 

 

 

Na makroúrovni tedy počítáme s pokračováním růstu ekonomiky i nárůstem zaměstnanosti a nominálních mezd. Objem financí dostupných k financování zdravotnictví bude navýšen i zvýšenými odvody za státní pojištěnce, jež byly schváleny v červnu loňského roku. Nárůst měsíční platby za státního pojištěnce z dosavadních 845 na 870 Kč bude znamenat další navýšení prostředků o ca 1,8 miliardy Kč.

 

Toto vše by mělo mít pozitivní vliv na objem prostředků ve zdravotnictví. Např. ve zdravotně pojistném plánu Všeobecné zdravotní pojišťovny pro rok 2016 se počítá s meziročním růstem úhrady zdravotní péče o 4%. Růst příjmů zdravotních pojišťoven se však promítne také do navýšení objemů prostředků rezervních fondů.

 

 
 
 
 
 

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 720 657 115
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE