« zpět na newsletter Facebook Twitter Google+ PDF
 
number advance newsletter
A2; 10/2015 www.advanceinstitute.cz

 

Makroekonomický vývoj a jeho dopady na zdravotnictví

 
Blanka Weyskrabová, Advance Healthcare Management Consulting | 25. 10. 2015
 

Ekonomika státu na makroúrovni a vývoj základních makro ukazatelů přímo ovlivňují nejen hospodaření jednotlivých zdravotnických zařízení, ale také mají zásadní vliv na objem financí vybraného pojistného, které z majoritní části slouží právě k úhradě zdravotní péče.

 

Na objem prostředků na účtech zdravotních pojišťoven má vliv ekonomická aktivita obyvatel a její struktura. Odhady vývoje parametrů ovlivňujících ekonomickou aktivitu české populace jsou dostupné z kvartální makroekonomické predikce Ministerstva financí.

 

Zde představujeme základní přehled o vývoji a predikci makro ukazatelů dle poslední dostupné predikce Ministerstva financí (červenec 2015) ve srovnání s predikcí z července předchozího roku.

 

Přinášíme následující informace:

 

Vývoj průměrné nominální mzdy od roku 2005 do roku 2014 s predikcí pro léta 2015 a 2016 je znázorněn na následujícím obrázku. Očekává se poměrně vysoký nárůst v roce 2015, který by měl pokračovat v ještě rychlejším tempu i v roce 2016.

 

 

 

Ekonomická situace se od dob finanční krize stabilizovala. Na makroúrovni tedy počítáme s růstem ekonomiky, který by však neměl být výrazně doprovázen zvýšením cenové hladiny. Nárůst nominálních mezd a nárůst počtu zaměstnanců a predikce růstu mezd i v následujícím roce jsou klíčové faktory pro finanční situaci ve zdravotnictví.

 

Důležitým faktorem ovlivňujícím objem finančních prostředků je i výše odvodů za státního pojištěnce (zejména děti, starobní důchodci, nezaměstnaní). Vláda v červnu 2015 rozhodla nařízením o dalším navýšení odvodů za státní pojištěnce (již druhý rok po sobě), příští rok by se měly platby zvýšit o 3 %, tedy celkově o 1,8 miliardy korun.

 

Toto vše by mělo mít pozitivní vliv na objem prostředků ve zdravotnictví. Nedá se však očekávat, že by výdaje zdravotních pojišťoven narůstaly proporcionálně nárůstu jejích příjmů - od politik zdravotních pojišťoven bychom spíše měli očekávat, že v době ekonomického růstu bude více docházet k převodu finančních prostředků do rezervního fondu, který se v době finanční krize ve většině případů absolutně vyčerpal.

 
 
 
 
 

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T +420 720 657 115
A Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE