« zpět na newsletter Facebook Twitter Google+ PDF
 
number advance newsletter
1; 2/2014 www.advanceinstitute.cz

 

Jak se vyrovnává III. chirurgická klinika 1.LF UK a FN Motol se zavedením DRGt

Souhrn závěrečné práce studenta programu 

 
Blanka Weyskrabová a Daniel Hodyc | 14. 2. 2014
 
O autorovi práce: MUDr. Helena Šmejkalová je lékařkou a manažerkou III. chirurgické kliniky 1.LF UK a FN Motol.

 

Autorka ve své práci hodnotí schopnost úhradového a klasifikačního mechanizmu DRG přiřadit odpovídající úhradu i klinice s vyšší koncentrací specializované péče. Z důvodu vysokého zastoupení pacientů hospitalizovaných na klinice pro diagnózu zhoubného novotvaru trávicího ústrojí se doktorka Šmejkalová zaměřuje právě na tuto skupinu.

Ve své analýze dochází k závěru, že DRG mechanizmus není v současné době schopen zohlednit skladbu pacientů v této diagnostické skupině, řazené v současném DRG systému do báze 0602 VELKÉ VÝKONY NA ŽALUDKU, JÍCNU A DVANÁCTNÍKU.

 

Autorka porovnává modelovou úhradu stanovenou přes DRG (143 900 tis. Kč ) s průměrnými náklady nemocnice na případ, které činí u nádoru jícnu 295 800Kč a u žaludku 267 400 Kč. Je tedy pravděpodobné, že vyšší podíl těchto diagnóz v rámci báze 0602 bude způsobovat horší hospodářský výsledek celé báze pro FN Motol. Dále se autorka věnuje porovnání produkce fakultní nemocnice s produkcí průměrné okresní nemocnice. Z analýzy vyplývá, že vzhledem k převažujícím kritickým výkonům mají fakultní nemocnice odlišné spektrum pacientů v rámci jedné DRG báze a tento rozdíl není zohledněn či kompenzován vyšší úhradou za případy s vyšším stupněm komplikovanosti (CC, MCC).

 

V závěru práce je nabídnuto několik variant řešení stávající situace:

    • zvláštní úhrada u pacientů s onemocněním jícnu postavená mimo DRG;
  • úprava úhrady tak, aby v konkrétním stupni severity dané báze už neexistovaly další rozdíly ve vlastnostech případů, spojené s rozdílnými náklady a systematickou (nenáhodnou) distribucí do různých nemocnic;
  • centralizace nemocnic - centra pro onemocnění jícnu, pro které by platila vyšší relativní váha případu rozhodující o finální výši úhrady;
  • definice nákladného materiál a jeho úhrada na základě smlouvy s pojišťovnami.

 

Autorka tématem své práce naráží na aktuální palčivou problematiku kultivace klasifikačního systému DRG, jíž spravuje Národní referenční centrum. Ačkoli se práce zabývá v celorepublikovém kontextu pouze úzkou skupinou případů, může se svým obsahem zařadit k dalším dokladům potřebnosti vyšší míry kultivace, která úzce souvisí s nízkou kvalitou produkčních dat referenčních nemocnic a jejich nízkým počtem.

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T  +420 720 657 115
A  Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz 

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE