« zpět na newsletter Facebook Twitter Google+ PDF
 
number advance newsletter
1; 2/2014 www.advanceinstitute.cz

 

Optimalizace hospodaření dermatovenerologické kliniky

Souhrn závěrečné práce studenta programu 

 
Blanka Weyskrabová a Daniel Hodyc | 14. 2. 2014
 
O autorovi práce: Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc. Je přednostka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK ve Fakultní nemocnice Na Bulovce.


Práce se zabývá analýzou hospodaření lůžkové části kliniky podle počtu případů v DRG skupinách v letech 2009-2012 dle délky hospitalizace a casemixu. Cílem práce je vedle systematického pohledu na produkci kliniky optikou DRG také navržení možných změn při organizaci péče na klinice. Práce je založena na analýze produkčních dat lůžkové části dermatovenerologické kliniky ve FN Na Bulovce. V analýze byly identifikovány nejvýznamnější DRG báze z hlediska počtu případů i z hlediska casemixu. Jelikož nejvýznamnějších pět DRG bází tvoří okolo 90% produkce lůžkové části kliniky, byla další analýza zaměřena na 5 těchto bází. Jedná se o DRG báze Závažné poruchy kůže, Jiné poruchy kůže a prsu, Flegmóna, Jiné výkony při poruchách a onemocněních kůže, podkožní tkáně a prsu, Jiné infekční a parazitární nemoci. Těchto pět bází zahrnuje pouze devět diagnóz, z nichž jsou nejčastějšími lupénka, erysipel, atopická dermatitida, kopřivka, lymfedém a syfilis.

 

V detailním pohledu na pět vybraných bází byla analýza zaměřena na vývoj produkce v casemixu a v počtu případů v letech 2009-2012 a na analýzu outlierů a inlierů. V analýze inlierů byly porovnány hodnoty délky hospitalizace a nákladů na materiál s průměrnými hodnotami z tabulek vydávaných Národním referenčním centrem. Na základě výsledků analýzy došla autorka k několika zjištěním důležitým pro optimalizaci řízení produkce kliniky:

  • Identifikace 5ti nejčetnějších DRG bazí, ve kterých se nachází 90% případů, umožnila zaměřit se z hlediska nákladového i klinického řízení případů na ekonomicky významné skupiny;
  • Identifikace pobytových outlierů (horních i dolních) byla impulzem pro podrobné zkoumání příčiny nejvýznamnějších odchylek v délce hospitalizace;
  • Znalost nejčastějších diagnóz léčených na klinice a identifikace nejvýznamnějších DRG skupin v porovnání s průměrnými náklady a délkou hospitalizace dle dat NRC stimulovalo na klinice iniciativu k postupné implementaci klinických protokolů založených na jednoznačných standardech. 

 

Práce profesorky Hercogové - analýza založená na produkčních datech, které jsou běžným výstupem ze standardních nemocničních dat - je dobrou ukázkou toho, že klasifikační mechanizmus DRG nachází využití nejen pro stanovení úhrad, ale může být také dobrým podkladem pro vedoucí klinické pracovníky při hodnocení produkce kliniky či jejích jednotlivých oddělení.

 

 

 

« zpět na newsletter

 

 
Advance Institute Advance Consulting

E  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

E Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
T  +420 720 657 115
A  Na Zlatnici 7, 147 00 Praha 4

www.advanceinstitute.cz

www.advanceconsulting.cz 

 

 
Přihlaste se k odběru Advance Newsletteru ZDE